Siyasal Bilgiler FakültesiSiyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Bölüm Hakkında

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, disiplin gereği gerek siyaset bilimi gerekse de yönetim alanlarının hem kuramsal tartışmalarına hem de uygulamadaki yansımalarına ilişkin zengin ve besleyici bir program sunmaktadır. Bölümümüzün; kamu yönetimi ve siyaset bilimi ile ilgili diğer disiplinlerin alanında sunduğu eğitimin kapsamı ve niteliğiyle alanında Türkiye’deki en önemli akademik merkezlerden biri olmanın oldukça güçlü bir adayıdır. 

Bölüm anayasa hukuku, yönetim bilimi, idare hukuku, yerel yönetimler, Türk yönetim tarihi gibi kamu yönetiminin temel boyutlarına eğilmekte; bunlarla beraber yönetim alanının muhasebe, kamu personel yönetimi, iktisat, kamu maliyesi, kamu bütçesi, vergi sistemi gibi teknik konularını ele almaktadır. Siyaset bilimine giriş, siyasal düşünceler tarihi, Türkiye’nin toplumsal yapısı, siyaset sosyolojisi, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde siyasal hayat gibi siyaset bilimi açısından temel derslere ek olarak medeni hukuk, iş hukuku, ticaret hukuku, kamulaştırma ve özelleştirme hukuku gibi derslerle hukuk alanında da zengin ve disiplinler arası bir program sunulmaktadır. Bölümümüz derslerinin %30’u öğrencilerimizin teknik ve kültürel donanımlarını arttırmak amacıyla İngilizce verilmektedir.

Güçlü akademik kadromuzdan eğitim alan öğrencilerimiz “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunu” ünvanı ile Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ayrıldıklarında kamu ve özel sektörde, orta ve üst düzey yönetici olarak istihdam edilme olanaklarına sahip olacaklardır. Mezunlarımızın çalışabilecekleri kurumlar arasında İçişleri, Dışişleri ve Maliye Bakanlıkları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversiteler, yabancı ve çok uluslu şirketler, finans kuruluşları ve çeşitli yerel yönetim kuruluşları bulunmaktadır.  

Bu sayfa Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından en son 22.07.2017 10:12:14 tarihinde güncellenmiştir.